AKTUALNOŚCI

GODZINY PRACY STACJI NARCIARSKIEJ I WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU

Ze względu na warunki pogodowe zakończyliśmy sezon 2023/2024 Zapraszamy za rok!

STACJA NARCIARSKA

9:00 - 19:00 poniedziałek - niedziela

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU

9:00 - 19:00 poniedziałek - niedziela

KODEKS NARCIARSKI FIS

Podstawową zasadą obowiązującą wszystkich przebywających na stoku jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo swoje i innych. Zatłoczona trasa, szybka jazda narciarzy, kolejka do wyciągu czy zróżnicowany poziom umiejętności szusujących narciarzy, to między innymi czynniki sprzyjające wypadkom. Należy, także pamiętać o właściwym przygotowaniu się przed założeniem nart czy deski. Dobrze przygotowany i zabezpieczony sprzęt, kondycja fizyczna, kosmetyki ochronne i zdrowy rozsądek to atrybuty, które powinny wyróżniać każdego amatora białego szaleństwa!

Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy, i warunków atmosferycznych.

Wybór kierunku jazdy
Narciarz zjeżdżając z góry (znajdujący się wyżej), dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi więc ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.

Wyprzedzanie
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.

 

Przejazd przez skrzyżowania tras narciarskich
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim oraz dojeżdżając do skrzyżowania tras powinien sprawdzić patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa włączając się do ruchu. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym zatrzymaniu się na trasie zjazdu.

Zatrzymanie się
Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i o ograniczonej widoczności. Jeżeli konieczne jest zatrzymanie należy je planować w miejscu szerokim, z boku trasy. Po ewentualnym upadku narciarz powinien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

Podejście
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy schodzących pieszo w dół.

Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich i świateł ustawionych na trasach.

 

Wypadki
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.

Stwierdzenie tożsamości
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy świadek, muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Choć narciarstwo czy snowboard to już sporty masowe, a stoki oblegane są zarówno przez nowicjuszy, jak i profesjonalistów, na każdej trasie obowiązują podstawowe zasady stworzone przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

 
Bez tytułu (200 x 800 px)